O Pracowni

Pracownia Projektów i Badań Transdysycyplinarnych jest pierwszą
i do tej pory jedyną pracownią artystyczną w Polsce, której programowym założeniem jest tworzenie i rozwijanie platformy współpracy między akademickimi środowiskami artystycznymi i naukowymi.

Szczególnie ścisłe kontakty Pracownia rozwija z Wydziałem Biologii Uniwersytetu im. Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki tej współpracy studenci mają dostęp do wszystkich laboratoriów WB i interdyscyplinarnej wiedzy.

Przy Pracowni działa Klub Nauki i Sztuki oraz galeria KNS w Collegium Biologicum Uniwersytetu im A. Mickiewicza w Poznaniu. Pracownia cieszy się również patronatem Art & Science Node w Berlinie promującym działania Pracowni na arenie międzynarodowej.

W ramach zajęć dydaktycznych prowadzone są zajęcia praktyczne, warsztaty, konsultacje, wykłady, dyskusje. Studenci tworzą prace w różnych mediach, uczą się interaktywnych technologii rozwijając swoje indywidualne zainteresowania oraz włączając się w projekty pracowniane realizowane zgodnie z zasadą „Think Big”. Podejmują one ważne aktualne tematy, nadając doświadczeniom lokalnym szersze konteksty i pobudzając twórcze ambicje studentów. Przykładem obecnie prowadzonego przez Pracownię kompleksowego projektu artystyczno-badawczo-edukacyjnego jest Ryzosfera: Wielka Sieć Małych Światów.


Zapisy do pracowni mogą odbywać się drogą korespondencyjną oraz przez osobiste zgłoszenie podczas zajęć w Pracowni.


Kierownik Pracowni: prof. dr hab. Joanna Hoffmann-Dietrich
joanna.hoffmann@uap.edu.pl

Joanna Hoffmann jest autorką instalacji multimedialnych, VR, AR, eksperymentalnych wideo-animacji i książek artystycznych  Jej prace artystyczne były prezentowane w Europie, Azjii, obu Amerykach, m.in. Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie; Science Museum/DANA Centre w Londynie,  Museum of Contemporary Art w Londynie; Hiroshima Prefecture Art  Museum, MUSE w Nowym Jorku, Osage Gallery w Hong Kongu, Nanyang Technological University w Singapurze, Ogrodzie Botanicznym w Rzymie. Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach i sympozjach m.in. ISEA International Symposium of Electronic Arts w Paryżu, Istambule, Sydney i Singapurze, Vertigo Forum
w Centrum Pompidou w Paryżu, Transmediale Festival of Digital Culture
w Berlinie czy WRO Biennale Sztuki Mediów we Wrocławiu. W 2019 roku była Artystą Honorowym XII Biennale Sztuki Współczesnej we Florencji. Odznaczona brązowym medalem Gloria Artis przez Ministra Kultury RP. 

Prowadzi Fundację  Art Science Synergy Foundation / Art & Science Node.

www.johoffmann.com

Asystent: mgr MATEUSZ JANIK
MATEUSZ.JANIK@UAP.EDU.PL

Urodzony w 1997 roku w Krakowie, absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Jest artystą nowych mediów, który eksploruje kulturę internetową, figitalność
i tożsamość poprzez ruchome i statyczne obrazy, tekstylia, doświadczenia z AR, zawłaszczanie i mechanizmy sztucznej inteligencji. Jego prace często wykorzystują powracające motywy twarzy, (trans)krycia i kultury pop, posługując się przy tym cringem jako estetyką komentującą rzeczywistość współczesną. Poprzez użycie cringe’u, dąży do zerwania z tradycyjnymi granicami między „wysoką” a „niską” kulturą oraz podkreśla często niewygodne napięcia między nimi.

W jego sztuce kluczową rolę odgrywają również memy, które jako forma produkcji kulturowej odzwierciedlają naszą kolektywną psyche i oferują unikalne spojrzenie na ducha dzisiejszych czasów. Poprzez zawłaszczanie
i manipulowanie tymi artefaktami kulturowymi, dąży do stworzenia dyskursu, który kwestionuje nasze postrzeganie rzeczywistości i oferuje świeże spojrzenie na współczesne problemy.

Jego prace wystawiane były m.in. w Poznaniu, Warszawie i Berlinie.

www.mateuszjanik.com