Ryzosfera

Ryzosfera: Wielka Sieć Małych Światów to Kompleksowy projekt artystyczno-badawczo-edukacyjny, zainspirowany badaniami nad strategiami komunikacyjnymi i  sieciowymi roślin.

Dopiero niedawno, udało się naukowcom wniknąć do  podziemnej strefy korzeni i odkryć niezwykle efektywne, rozbudowane sieci sygnalizacji i redystrybucji zasobów, które mogą przetrwać wiele tysięcy lat. System ryzosfery, oparty na  symbiozie, różnorodności i współzależności, łączy świat roślin ze światem mikroorganizmów i mykoryzowych grzybów, zapewniając rozwój i optymalne warunki do życia wszystkim udziałowcom.  Ze względu na swoją integralność, rozległość i efektywność ten naturalny system został nazwany „Wood Wide Web”. Badania nad roślinnym WWW diametralnie zmieniają rozumienie procesów zachodzących w naturze.

System operacyjny ryzosfery oparty jest na modelu sieci małych światów zawartym w matematycznej teorii grafów. Okazuje się, że natura sprzyja temu właśnie modelowi, którego podstawą jest samoorganizacja zorientowana na wzajemny szacunek, poczucie uczestnictwa i budowanie wspólnego dobra.

W obliczu globalnych i lokalnych kryzysów ekologicznych i społecznych rosnąca wiedza na temat roślin i strategii ich komunikacji inspiruje nas do poszukiwania nowych rozwiązań na rzecz zrównoważonej, bardziej otwartej i sprawiedliwej przyszłości, a także do redefiniowania paradygmatów kulturowych, które determinują nasze zachowania i działania.

Program zrodził się z wieloletniej współpracy Pracowni Projektów Transdyscyplinarnych i Badań z Wydziałem Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza UAM, z potrzeby otwierania zamkniętych struktur akademickich, komunikacji, wymiany wiedzy i doświadczeń, z szukania wzajemnych inspiracji i twórczej ciekawości. Dzięki zaangażowaniu Art & Science Node oraz partnerskich instytucji, organizacji i osób, Rhizosfera szybko rozwija swoją interdyscyplinarną i międzynarodową sieć.

https://artscience-node.com/rhizosphere-network/

Rhizosphere Education

Rhizosphere Fieldworks

Rhizosphere eTwinning
grafika: Maria Subczyńska

Ryzosfera: SPUN Expedition – grzybowe hotspoty Karpat

Curators Lab, 11.04 – 15.05.2024

otwarcie wystawy 11.04, godz. 18:00

Poznaj świat ekosystemów żyjących pod korzeniami monumentalnych drzew w Bieszczadach. To część projektu eksploracji ostatnich białych plam na mapie świata – hotspotów grzybowych. Poznaj naukowych i artystycznych mykonautów!

Wystawa art & science prezentująca wyniki projektu badawczego Mykoryzowe Bogactwo Karpat Wschodnich w ramach globalnego programu SPUN Expeditions

multimedialna  prezentacja projektu art|science w postaci prac artystycznych połączonych z popularyzacją wyników badań naukowych dotyczących bioróżnorodności i fundamentalnej roli sieci grzybowych (mikoryzowych) w ekosystemach.

Mykonauci: Mikołaj Charchuta, Maksymilian Chmielewski, Joanna Hoffmann, Robert Kalak, Władysław Polcyn, Jadwiga Subczyńska, Maria Subczyńska 

Jesteśmy interdyscyplinarnym zespołem, który w ramach programu SPUN Expedition zajmuje się badaniami nad rolą drzew pomnikowych i ich mykobiomów w utrzymaniu naturalnych ekosystemów Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie, zwłaszcza w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Jest to obszar o wyjątkowym znaczeniu nie tylko biologicznym, ale także kulturowym i historycznym, położony na pograniczu Polski, Ukrainy i Słowacji. Naszym zamiarem jest wizualizacja niezwykle złożonych i bogatych sieci grzybowych oraz popularyzacja wiedzy o ich fundamentalnej roli w lokalnych i globalnych ekosystemach, z naciskiem na ukazanie głębokich powiązań pomiędzy procesami biologicznymi, społecznymi i kulturowymi. https://artscience-node.com/rhizospehere-spun-expedition/

SPUN Society for the Protection of Underground Networks (https://www.spun.earth) to organizacja naukowo-badawcza o zasięgu globalnym założona w celu mapowania zbiorowisk grzybów mikoryzowych i propagowania ich ochrony. W ramach jej działalności realizowany jest międzynarodowy program SPUN-EXPEDITION z ambitnym celem zainicjowania globalnych działań na rzecz ochrony podziemnych ekosystemów, które w dużej mierze nie są uwzględniane w programach dotyczących różnorodności biologicznej i zmian klimatycznych.

Wierzymy, że projekt łączący wiedzę naukową z wyobraźnią artystyczną i kreatywnymi strategiami komunikacji dotrze z przekazem do szerokiego i zróżnicowanego odbiorcy, podnosząc świadomość oraz stymulując zaangażowanie społeczne i działania na rzecz ochrony obszarów zagrożonych, które stanowią podstawę naszego biologicznego i społecznego bezpieczeństwa.

Realizowane projekty artystyczne podkreślają głęboko humanistyczny wymiar dziedzictwa przyrodniczego jako wspólnej wartości, łączącej nas „ponad granicami”. Jednocześnie dążą do zmiany paradygm\atów antropocentrycznych na rzecz podejścia bardziej holistycznego oraz przełamania schematów ekonomicznego podejścia do zasobów leśnych, zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej.

https://artscience-node.com/spun-expedition-exhibition/